Факт за Мекотели, който никой не предлага

Факт за Мекотели, който никой не предлага

Факт за Мекотели, който никой не предлага

Blog Article



Облик Създаване на сметка Влизане Лични инструменти Създаване на сметка

Повечето остават в седиментите на дъното на водните тела, въпреки че някои - като главоногите - плуват свободно.

Коремоногите и двучерупчестите може да са най-разпространените мекотели, но главоногите (семейството, което включва октоподи , калмари и сепии ) са най-напредналите. Тези морски безгръбначни имат удивително сложна нервна система, която им позволява да се занимават със сложен камуфлаж и дори да демонстрират поведение, насочено към решаване на проблеми – например, известно е, че октоподите бягат от резервоарите си в лаборатории, мляскат по студения под и се качват в друг резервоар, съдържащ вкусни двучерупчести.

На размери панцерните мекотели могат да достигнат от няколко до тридесетина сантиметра.

Само при главоногите от всички безгръбначни животни се наблюдава хрущялна капсула, в която е разположен главният мозък, но се наблюдава също така и редукция или цялостна липса на черупка, характерна за останалите мекотели.

След което тези въжета се закотвят в морето. Във фазата на растеж те непрекъснато се проверяват, докато станат готови за събиране.

Во морфолошки поглед, на мекотелите може да се разликуваат неколку региони: глава, на која се наоѓаат устата и сетилните органи; труп, во и на кој се сместени главните, витални органи; стапало, кое претставува месест орган што служи за движење и наметка (или мантија), како голем набор на кожата помеѓу трупот и стапалото.

От зоологическа гледна точка групата на ракообразните и мекотелите обхваща хиляди мекотели видове. Въпреки това, само някои от тях, живеещи предимно в морето, имат гастрономическо и икономическо значение.

школките кои се припособиле да можат да се кријат и живеат во меки подлоги на слатките или солените води.

Жизненият цикъл при мекотелите показва също голямо разнообразие. Сухоземните мекотели и главоногите се развиват без да преминават през междинни форми.

Те са свободно живеещи,но има и изключения, които са паразити. Хранят се с растения и малки едноклетъчни.

Двойните листани мекотели, които се хранят, като правило, планктонът са малки ракообразни организми, живеещи в моретата, често на малки дълбочини, като варова дафния и циклопи, които феновете на аквариумната риба хранят домашните си любимци.

Овие мекотели немаат глави, а нивните тела целосно се состојат од „стапало“ во облик на клин.

Кратки факти Мекотели Период: Камбриум – денес, Научна класификација ...

Report this page